E-mail SMTP port 587

TTNET adsl port değişikliği (25 -> 587) temel sebebi kişilere zorlayıcı nitelikte istem dışı SPAM (istenmeyen posta)mail gönderimlerinin engellenmesidir.

Bu tip SPAM gönderimi kötü niyetli kişilerin bilinçli olarak kendi bilgisayarlarından yapılabildiği gibi, güvenliği sağlanmamış bilgisayarlara internet yoluyla botnet, worm gibi casus yazılımlar bulaştırılıp bu yazılımların bulaştırıldığı bilgisayarlar üzerinden de yapılabilmektedir.  Casus yazılım bulaştırılan bilgisayar sahiplerinin bir çoğu kendi bilgisayarlarının SPAM amaçlı kullanıldığının farkında dahi değildir.

İnternette dolaşan e-postaların %90′ı SPAM e-postadır ve bu SPAM e-postaların %80′i de internetten casus yazılımlar bulaştırılmış, kullanıcılarının haberi dahi olmayan, “zombie” diye adlandırılan bilgisayarlar üzerinden gitmektedir.

Ülkemiz maalesef dünyanın en büyük SPAM e-posta yayan ülkelerinden  biridir. Bu da ülkemiz için ciddi bir saygınlık ve imaj kaybına sebep olmaktadır. Bunlara ek olarak  ciddi bir kaynak israfına da yol açmaktadır.

Yanısıra,  yurtdışında bilgisayarlar üzerinden bilinçli veya bilinçsiz SPAM e-posta gönderen IP adreslerini tespit eden karaliste organizasyonları mevcuttur. Karaliste organizasyonları bir IP bloğundaki kullanıcıların bir kaç tanesi SPAM yapmış olsa bile ilgili IP Bloğunun tamamını karalisteye alabilmektedir. Böylece hiç SPAM yapmamış kullanıcılar da karalisteye girdiğinden dolayı e-posta gönderememe problemi yaşamaktadırlar.

SPAM sorununun önlenmesinde en önemli adım gönderilen mesajların kimin tarafından gönderildiğinin bilinmesi ve denetlenebilmesidir. SPAM ile mücadele amaçlı kurulmuş organizasyonlar, aslen e-posta servisi sağlayan kurumların alması gereken bu önlemin erişim servis sağlayıcılar tarafından da desteklenmesini talep ve tavsiye etmektedirler.

Halihazırda SPAM e-posta gönderimi yaygın olarak ADSL kullanıcılarının bilgisayarlarından mesaj gönderilmek istenen sunucuya doğru 25. Port üzerinden bağlanarak yapılmaktadır. Dünyada operatörler tarafından en yaygın kullanılan çözüm, dinamik IP’li müşterilerin 25. portunun kapatılıp e-posta göndermelerini engelleyerek gerçek e-posta kullanıcıların güvenli başka bir porttan göndermelerini sağlamaktır.15 Nisan tarihi itibari ile TTNET ADSL kullanıcılarının e-mail gönderim ayarları ile ilgili değişiklik gerçekleştirilecektir. Bu işlem sonrasında e-mail gönderme ile ilgili sorun yaşayabilirsiniz. Lütfen aşağıdaki dökümanımızı inceleyiniz.

Bu yöntem uygulandığında dinamik IP bloklarından gönderilen SPAM mesajları kayda değer oranda azalacak, gönderilen SPAM mesajların kimlik tespiti yapılabilmesi nedeniyle ilgili servis sağlayıcı tarafından daha kolay tespit edilebilecektir.
Kimlik Doğrulamalı e-posta gönderimine geçiş için, dinamik IP’li kullanıcıların e-posta göndermek için kullandıkları 25. Port bloklanacak, kullanıcıların e-posta istemci yazılımları (outlook express gibi)  üzerinde “Authenticated/kimlik doğrulamalı SMTP” seçeneklerini aktive ederek 587. Port üzerinden e-posta  göndermeleri   istenecektir.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) nezdinde düzenlenen toplantıda Pilot bir uygulama yapılması kararlaştırılmıştır.

TTNET ADSL kullanıcılarının dünya üzerindeki en büyük SPAM gönderimi yapan grup olması nedeni ile TTNET tarafından 2009 yılı içerisinde bölgesel olarak 25. SMTP portunun kullanımı kapatılacaktır. Yeni kullanılacak port numarası 587 olacaktır.

İlk aşamada pilot bölge olarak Aydin, Bayburt, Diyarbakir, Giresun, Gümüshane, Ordu, Rize, Sivas, Tokat, Trabzon illerini seçmiştir. Zaman içinde uygulama bu illerle sınırlı kalmayarak yaygınlaştırılacaktır.

Bu işlem tüm kullanıcıların e-mail gönderimlerini engelleyecek olup bu konuda aşağıdaki değişiklikleri gerekmektedir.

http://www.webevi.com/knowledgebase.php?action=displaycat&catid=11 adresinden web sitemiz üzerinden ayarlarınızı nasıl değiştirebileceğinzi görebilirsiniz.

http://www.ttnet.com.tr/web/198-1025-1-1/tr/ttnet/bunlari_biliyor_musunuz_/simdi_eposta_kutunuz_daha_guvenli

adresinde TTNET tarafından yapılmış resmi açıklama bulunmaktadır. Bu konuda dilerseniz 444 0 375 numaralı TTNET çağrı merkezinden de bilgi alabilirsiniz.

Şuanda WEBEVİ sistemlerini bu değişikliğe hazır olarak düzenlenmiş olup tüm müşterilerimizin bu değişikliği yapmalarını önermekteyiz.

Değişikliği yapabilmek için aşağıda linklerini verdiğimiz yardım dökümanlarımızdan gerekli bilgileri alabilir veya çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Konu hakkında

Yapılan değişikliklerde ADSL erişim üzerinde e-mail server çalıştıran müşterilerimizde etkilenecek olup konu hakkında bize ulaşarak bilgi alabileceklerini hatırlatırız.

webevi.com

Bu yazıyı paylaş: Facebook Twitter Pinterest Google Plus StumbleUpon Reddit RSS Email

Yorum Yapın

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>