DNS Nedir?

İnternette bulunan her nesnenin, etkileşime giren her sunucu ve ucun bir İnternet Adresi olması gerekir. Bu adres protokol seviyesinin IPv4 ve IPv6 olmasına göre 32 bit ya da 128 bit uzunluğundadır. Alan Adı bu 32 ya da 128 bit uzunluğundaki sayı yerine insanların anlayacağı, akılda tutacağı, kurumsal kimlik ve marka ile özdeşletirebileceği isimlerin kullanılmasını sağlar. Örneğin www.webevi.com alan adı ile 88.255.110.61 şeklindeki IP nosu ile bağlantıyı Alan Adı Sistemi sağlar. Sırayla; com, webevi.com ve www.webevi.com içiçe geçmiş İnternet alanları ya da bölmeleridir.

Alan Adı Sistemi’nin yarattığı ilişkiler birebir ilişki olmak zorunda değildir. Bir alan adına birden fazla IP numarası atanabilir. Bu yoğun talep olan hallerde geçerlidir. HostingNedir.com, yahoo.com, google.com gibi adreslerde bu çok olur. Ama daha yaygını, birçok alan adı tek bir IP’ye atanabilir. Buna da “Sanal Evsahipliği” (Virtual Hosting) denir.

Alan Adı Sistemi hiyararşik bir yapı gösterir. En üste .com, .org, .net, .int, .edu, .info, .biz, .aero, .travel, .jobs, .gov, .mil gibi “jenerik” üst düzey alanlarla (gTLD) .tr, .us, .de, .uk, .jp, .az gibi ülke alanlarından (ccTLD) oluşur. Buna son olarak .eu ve .asia gibi bölgesel birkaç üst düzey alan adı daha eklenmiştir.

  • 1 Bu dökümanı faydalı bulan kullanıcılar:
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

İlgili diğer dökümanlar

Hosting Hizmeti Alırken Hangi İşletim Sistemini Seçmeliyim?

Bu sorunun cevabını sitenizin ihtiyacı olan yazılımı tespit etmenizle verebiliriz. Eğer...

Reseller Nedir?

Reseller kelimesi tekrar pazarlayan anlamında algılanmalıdır. Hosting şirketlerinde satılan...

Domain (Alan Adı) Nedir? Nereden Alabilirim?

Domain (alan adı) web sitenizin internet üzerindeki adı ve adresidir. Bu adres olmadan internet...

Hosting nedir?

Virtual Hosting, Web sunucusunun bölümlere ayrılarak, her kısmın birbirinden...