Domain (Alan Adı) Nedir? Nereden Alabilirim?

Domain (alan adı) web sitenizin internet üzerindeki adı ve adresidir. Bu adres olmadan internet üzerinden web sitenize ulaşılamaz. Örnek vermek gerekirse şu anda bulunduğunuz web sitesinin domaini (alan adı) webevi.com’dur.

Domainler; ip adresi diye tabir edilen, bilgisayarların birbirini görmesini sağlayan numerik sisteminin daha kolaylaştırılmış ve rahatça girilebilmesi için kelimelerle ifade edilen halidir. Örneğin webevi.com alan adını adres çubuğuna yazdığımızda, kullanmakta olduğunuz internet bu alan adının ip adresini çözümler ve daha sonra sizi bu ip adresindeki sunucuya yönlendirir.

Dolayısıyla web sayfanızı ziyaret etmek isteyen kişiler ip adresinizi bilemeyecekleri ve bunu akıllarında tutamayacakları için bir domain alarak sitenize daha kolay ve akılda kalıcı bir adres belirlemelisiniz.

Domain tescilli (domain resgister-isim tescili) yapmak için www.webevi.com dan istediğiniz alan adını sorgulayabilir, durumu müsayit olanları anında tescil ettirebilirsiniz.

En çok kullanılan alan adları .com .net .org ve .com.tr uzantılı alan adlarınıdır. Bunların dışında faklı uzantılı alan adı tecihlerinizi www.webevi.com dan seçerek yapabilirsiniz.

  • 20 Bu dökümanı faydalı bulan kullanıcılar:
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

İlgili diğer dökümanlar

Hosting nedir?

Virtual Hosting, Web sunucusunun bölümlere ayrılarak, her kısmın birbirinden...

DNS Nedir?

İnternette bulunan her nesnenin, etkileşime giren her sunucu ve ucun bir İnternet Adresi olması...

Reseller Nedir?

Reseller kelimesi tekrar pazarlayan anlamında algılanmalıdır. Hosting şirketlerinde satılan...

Hosting Hizmeti Alırken Hangi İşletim Sistemini Seçmeliyim?

Bu sorunun cevabını sitenizin ihtiyacı olan yazılımı tespit etmenizle verebiliriz. Eğer...